Liiton historia

Suomen Kiinteistönvälittäjät ry on toimi­nut kiinteis­tönvälitysalan yrittäjien palvelu- ja edunvalvonta­järjestönä jo vuodesta 1946.

Puheenjohtajat

Frans Amos Kaseva

1946-1949

Viljo Kalli

1950-1953

Valde A. Hämäläinen

1954-1959

Harry Kangaste

1960-1965

K.-G. Fogelholm

1966-1968

Esko Turkulainen

1969-1972

Aron Livson​

1973-1974

Viljo Heinonen

1975-1977

Oiva Mäkeläinen

1978-1979

Pasi Volanen

1980-1981

Kauko Koskinen

1982-1988

Yrjö Karjalainen

1989-1991

Rainer Kekälinen

1992-1996

Mauri Sirén

1997-1998

Timo Seppänen

1999-2000

Soile Lindeberg

2001-2002

Saara Murtovaara

2003-2004

Risto Volanen

2005-2007

Harri Palander

2008

Auli Niskanen

2009-2011

Pertti Heikkilä

2012-2015

Tero Tahkola

2016-


Toimitusjohtajat ja toiminnanjohtajat

7.2.1954-1.8.1955 J.R. Savolainen
18.2.1956-31.5.1958 Aimo Aalto
1.2.1960-31.12.1961 Onni Kamppinen
1.2.1962-1.12.1962 Lauri Rantanen
1.12.1962-31.3.1963 Kauko Heikurainen
1.4.1963-30.4.1963 U.R. Linnanhovi
1.5.1963-31.5.1963 L. Bärlund
15.6.1963-31.11.1963 Renne Niku-Paavola
1.12.1963-31.1.1964 Tapani Nousiainen
1.2.1965-31.12.1965 Raita Pulkkinen
1.1.1966-31.12.1970 Einar Karejärvi
1.2.1971-16.12.1973 Jouko Suninen
1.2.1974-30.4.1975 Lars Brunn
1.5.1975-11.3.1976 Rami Törmälä
26.4.1976-31.12.1979 Ritva Sirén
1.1.1980-31.10.1985 Aarno Vanha-aho
1.11.1985-30.6.1987 Jorma Ketonen
10.8.1987-30.11.1991 Kyösti Tuovinen
1.12.1991-31.7.1994 Tapio Nevala
1.9.1994-31.1.1997 Kirsi Kaario
17.3.1997-15.6.2002 Mikael Söderlund
23.8.2002-29.2.2008 Jukka Malila
1.3.2008-24.10.2016 Jaana Anttila-Kangas