Uutisarkisto

15.3.2010

Pirkanmaalla asuntokauppa käy – jos myytävää riittää!

Tampereen talousalueella katsaus osoittaa nopeaa palautumista ja kaupan vilkastumista.

”Ylikuumenemisesta ei kuitenkaan ole kysymys”, sanoo SKVL:n alueyhdistyksen Tampereen Seudun Kiinteistönvälittäjät ry:n puheenjohtaja Kari Leuku. ”Asuntoja menee kaupaksi kiihtyvään tahtiin, mutta ei millä hinnalla hyvänsä. Ihmiset ovat hyvin hintatietoisia. Kohteen oikea hinnoittelu korostuukin nykyisessä markkinatilanteessa. Kohtuuhintaisilla asunnoilla kauppa käy, kalliiden ja ylihinnoiteltujen asuntojen myyntiajat taasen pitenevät.”

 

Alueellinen asuntokauppakatsaus osoittaa selvästi, kuinka dramaattisesta pysähdyksestä ala yleisesti kärsi noin puolitoista vuotta sitten ympäri Suomea. Tampereen talousalueella notkahduksesta selvittiin lähes säikähdyksellä. Kuten muuallakin maassa, synkin hetki koettiin syksyllä 2008, jolloin pankit kiristivät luottohanojaan ja asuntokauppa likipitäen pysähtyi.

 

”Tampere on yksi Suomen suurimpia kasvukeskuksia ja asuntokauppaa käydään vilkkaasti myös sen ympäristökunnissa. Työllisyystilanne alueella pysyi taloustaantuman aikanakin suhteellisen hyvänä ja ihmiset uskalsivat lähteä asuntokaupoille. Rajoittavana tekijänä tällä hetkellä Tampereen seudulla on myytävien asuntojen vähyys. Uudiskohteet myytiin loppuun viime vuonna ja uusien kohteiden saaminen markkinoille ottaa taas aikansa”, kertoo Leuku.

 

”Odotimme pahempaa. Hieman yllättäen asuntokauppaa käytiin koko ajan jopa vuoden 2008 viimeisellä neljänneksellä ja vuoden 2009 ensimmäisellä neljänneksellä. Varsinaiseen nousuvauhtiin kauppa yltyi kesän ja syksyn 2009 aikana. Asuntosijoittaminen alkoi vallitsevassa taloustilanteessa houkutella uutta sijoittajakuntaa ja matala korkotaso kannusti ensiasunnon ostajia muuttamaan vuokra-asunnosta omaan tupaan”, listaa Leuku piristymisen syitä. ”Yksiöiden ja kaksioiden kysyntä on Pirkanmaallakin ylittänyt tarjonnan ja siten nostanut pienasuntojen hintatasoa ja lyhentänyt myyntiaikoja.”

 

Asuntokauppa elpymässä koko maassa, mutta notkahduksen jälkiseuraukset näkyvät

 

Valtakunnallisesti asuntokauppa alkoi elpyä kesän ja syksyn 2009 aikana, mutta tervehtyvillä asuntomarkkinoilla on edelleenkin osin nähtävissä syksyn 2008 lamaantumisen jälkiseurauksia.

 

Yksi valtakunnallisesti merkittävä piirre näkyy tällä hetkellä asuntokaupan volyymissa. Myytävien asuntojen määrä on vähentynyt koko maassa, mikä nostaa hintatasoa etenkin pienemmissä asuntoluokissa ja heikentää kiertoa, kun kysyntä ja tarjonta eivät vastaa toisiaan. Kahden asunnon loukusta on jouduttu nolla-asunnon loukkuun: vanhaa asuntoa ei voi myydä, kun uutta sopivaa ei ole tarjolla.

 

Pienten asuntojen hinnannousu pääkaupunkiseudulla ja kasvukeskuksissa jatkuu edelleen. Myös uustuotannon pysähtyminen on heijastunut vahvasti kaikkeen asuntokauppaan, kun uusia kohteita ei tulekaan myyntiin. Tuotannon käynnistäminen ei tapahdu hetkessä ja etenkin kasvukeskuksissa uusien kohteiden puuttuminen asuntotarjonnasta heijastuu vahvasti myös vanhojen asuntojen myyntiin.

 

Asuntokauppaan vaikuttavista tekijöistä rahamarkkinat ovat vain yksi osa. Edes matalat korot eivät yksin riitä piristämään asuntokauppaa. Sinällään ne eivät myöskään muodosta riskiä, ellei niihin yhdisty ylisuuria lainoja ja pitkiä laina-aikoja. Näissä tapauksissa koron nousu voi koitua kohtalokkaaksi.

 

Varainsiirtoveron yhtenäistäminen tasapainottaisi asuntokauppaa

 

Yhtenä kiinteistö- ja asuntokauppaa tasapainottavana valtiovallan toimenpiteenä SKVL tuo edelleen esiin varainsiirtoveron yhdenmukaistamisen asunto-osakkeiden ja kiinteistöjen osalta. Keinotekoinen ero, joka ohjaa turhiin asunto-osakeyhtiöiden perustamisiin, olisi ehdottomasti poistettava. Kiinteistökaupan kauppahinnasta perittävän 4 prosentin varainsiirtoveron yhdenmukaistaminen asunto-osakekaupasta perittävän veron tasolle tasapainottaisi markkinoita. Sen myötä uudisrakentaminen lisääntyisi, samoin kauppoihin usein liittyvät korjaus- ja saneeraustyöt.

 

”Valtiovarainministeriö arvioi vuoden 2010 varainsiirtoveron tuotoksi noin 400 miljoonaa euroa. Varainsiirtoveron yhdenmukaistaminen sekä kiinteistöjen että asunto-osakeyhtiöiden osalta esimerkiksi 1,6 prosenttiin laskisi valtion verotuloja, mutta kiinteistö- ja asuntomarkkinoiden toimivuus kerrannaisvaikutuksineen todennäköisesti kompensoisi verotulojen menetyksen”, arvioi SKVL:n toimitusjohtaja Jaana Anttila-Kangas.


Lisätietoja:
Puheenjohtaja Kari Leuku, Tampereen Seudun Kiinteistönvälittäjät ry
Kiinteistötoimisto Seppo Leuku Oy LKV
Puhelin: 050 556 6917, sähköposti: kari.leuku@leuku.com

Toimitusjohtaja Jaana Anttila-Kangas, SKVL ry
Puhelin: 050 465 3773, sähköposti: jaana.anttila-kangas@skvl.fi


Palaa otsikoihin



Tulosta tämä sivu
Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä